Стихови за мир « » Стоп за специјалната војна против граѓанското општество « » Владимир Милчин: Оваа власт сака да биде Давид и Голијат истовремено « » Цивил и Хелсиншки комитет повикуваат на одговорност и смирување на тензиите « » Промовиран изборниот извештај на Цивил, сега достапен за преземање од интернет « » Ексклузивни содржини на промоцијата и изложбата „Дисквалификувана демократија“ « » Полицијата ги злоупотребува своите надлежности и овластувања « » Бесим Ибрахими: Полицијата ме тепаше на нечовечен начин « » Како се дисквалификува демократијата « » Судири со полицијата на скопските улици « » Прекин на насилството и итни мерки за смирување на состојбата « » Кире Наумов: За оваа власт сите документи, па и Уставот, се тоалетна хартија! « » Избори 2014: Дисквалификувана демократија « » Мора политиката прво да ги тргне рацете од судството! « » Власта има желба да има целосна контрола врз сите процеси и животите на луѓето

ХАОС И НАСИЛСТВО ВО МАКЕДОНИЈА

Print Friendly

Во Македонија денеска се случува хаос и насилство. Незамисливо е службеници на обезбедувањето во македонскиот парламент физички да ги нападнат народните избраници од редовите на опозицијата, да ги тепаат и влечат по ходниците.

Пред очите на македонската јавност и светот, денеска во Македонија се суспендираа сите правила и принципи на демократијата, Уставот и законите.

Цивил – Центар за слобода најостро го осудува насилството врз граѓаните, нивните претставници во парламентот и новинарите.

Повикуваме на разум и враќање на законитоста и почитувањето на човековите права и слободи во Парламентот, на улиците на главниот град и во целата држава.

Владините претставници и парламентарното мнозинство, раководните структури на обезбедувањето и полицијата, како и насилниците од редовите на овие структури веднаш да му се извинат на македонскиот народ и да поднесат одговорност за своите постапки.

Violence in the Macedonian Parliament

Violence in the Macedonian Parliament (plusinfo.mk)

Оваа вест е достапна и на: Албански, Англиски

You can leave a response, or trackback from your own site.
 
 

ПРЕТХОДНА ОБЈАВА

СЛЕДНА ОБЈАВА