МВР се прогласи за ненадлежно за фантомските влезови и гласачи

ivo-kotevski-press

Немаме ингеренции да проверуваме дали се точни податоците од личните карти, изјави за Цивил, портпаролот на МВР Иво Котевски.

Изјавата следува откако екипата на „Цивил“ вчера пронајде две згради во општината Кисела Вода кои имаат по два влеза, а во избирачкиот список додаден е уште по еден влез, кој на теренот не постои. Во третиот влез на улиците „Пушкинова“ и „Михаил Чаков“ пријавени се четириесетина гласачи.

ДУИ му врши притисок на весникот Лајм

10255449_10152135121723167_7165619979144541539_n

Функционери на ДУИ му вршат постојан притисок на дневниот весник Лајм, а под голем притисок од албанската партија на власт се и новинарите, тврдат од овој весник. На адресата на Цивил пристигна писмо, во кое се вели: „Лајм е под постојан притисок од страна на функционери на ДУИ, кои со разни методи прават опструкции врз нашиот весник. Преку профил на facebook под име BDI-Uçk, се апелира за одржување протест во текот на вчерашниот ден, а како причина за ова се спомнува колумната на директорот на весникот, Фејзи Хајдари, под наслов „Пикник и шпионажа“.

Телефонски совети за кого да се гласа

25coffee-span-articleLarge

Двајца скопјани му се обратиле на наш набљудувач со тврдење дека двајца државни службеници им се јавуваат на телефон по повеќе пати на ден, советувајќи ги за кого да гласаат. И во двата случаи, кои се одвоени, се работи за нивни познаници, кои знаат која партија тие ја симпатизираат. Тие им ја исмејуваат партијата за која претпоставуваат дека овие двајца гласале и ја величаат својата партија.

ЦИВИЛ апелира: СТОП за изборното насилство врз етничка и политичка основа

nulta tolerancija glasanje

ЦИВИЛ најостро го осудува изборното насилство во последните неколку дена по завршувањето на денот на гласање. Насилството во неколкуте инциденти имаше и етнички и политички карактер и е во јасна врска со изборниот процес.

Насилство во предизборната кампања

images

Предизборните денови течат, а насилството во изборните кампањи секојдневно расте. Семејството Зекири од скопското село Радишани беше жртва вечерта на 13 април, кога се славеше победата на македонската партија на власт.


Hit Counter provided by Los Angeles SEO Company